Zaznacz stronę

Oszczędzać możemy na różne przypadki. Ci bardziej zapobiegawczy chcą zabezpieczyć się na tak zwaną „czarną godzinę”, inni chcą wyjechać na wymarzone wakacje, a jeszcze inne osoby zbierają na remont mieszkania lub kupno nowego samochodu.

Rachunek oszczędnościowy to bardzo często niedoceniany przez klientów sposób na pomnażanie posiadanego, często niewielkiego, kapitału własnego. Tymczasem, odkładanie nawet niewielkich, pozornie nic nie znaczących kwot w połączeniu z systematycznością sprawia, że po pewnym czasie możemy zgromadzić nawet sporą kwotę, która może stanowić nasze dodatkowe zabezpieczenie w przypadku kryzysu finansowego.

Owszem ich oprocentowanie jest bardzo często niższe niż w przypadku innych rodzajów depozytów, ale warto pamiętać, że rachunki oszczędnościowe należy traktować bardziej jako środek do osiągnięcia celu niż rozwiązanie ostateczne. Oznacza to, że jest to rozwiązanie czasowe, które ma pomóc nam zbudować potrzebny kapitał, który później będzie można pomnożyć za pomocą lokat lub inwestycji.

Rachunek oszczędnościowy działa podobnie jak ROR: mogą na niego wpływać pewne środki, które w każdej chwili można wycofać. Większość instytucji finansowych nie wydaje jednak do niego karty debetowej i prowadzi go bezpłatnie. Jego oprocentowanie jest najczęściej zmienne i jest niższe niż na lokatach, ale w zamian otrzymujemy możliwość nieograniczonych dopłat do zgromadzonych już środków. By klientów bardziej zmotywować do oszczędzania część banków zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowych prowizji za dodatkowe wypłaty z niego, ale samo jego prowadzenie jest najczęściej bezpłatne.

Decydując się na założenie rachunku oszczędnościowego warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty. Po pierwsze należy wybrać taki z możliwie najwyższym oprocentowaniem. Wiele banków wprowadza czasowe promocje, na przykład przez okres pierwszych kilku miesięcy, dlatego bardzo starannie należy zapoznać się z jego regulaminem, by podjąć w pełni świadomą decyzję. Druga sprawa to kapitalizacja odsetek. Najlepiej, by była jak najczęstsza (codzienna, cotygodniowa lub comiesięczna) gdyż to także bezpośrednio przekłada się na zysk, który możemy osiągnąć.

Warto także przemyśleć systematyczność jego zasilania. Najlepiej jest ustawić sobie zlecenie stałe, dzięki któremu co miesiąc pewne środki będą transferowane na rachunek. Ważne, żeby była to kwota, na którą faktycznie będzie nas stać, by nie podbierać środków już na nim zgromadzonych.

Wpłaty nie są jednak w żaden sposób ograniczane wobec tego jakieś niewielkie nadwyżki środków pod koniec miesiąca także można na niego kierować zamiast konsumować je na bieżące drobne przyjemności lub pozostawiać je na nieoprocentowanych rachunku ROR.

Oferta rachunków oszczędnościowych jest kierowana przede wszystkim do osób, które posiadają niski kapitał lub nie mają go wcale. Dzięki temu, że większość instytucji nie wymaga minimalnego wkładu zdeponowanego na nim, środki pracują niemal od pierwszej złotówki, co jest dodatkową zachętą dla chcących oszczędzać.