Zaznacz stronę

Kto by pomyślał, że w Holandii bardzo popularne są porody domowe? Większość Holenderek nie ma styczności z położnikiem. Czym jeszcze charakteryzują się holenderskie porody?

Poród w domu

Holenderki udają się do lekarza rodzinnego, aby potwierdzić ciążę, a ten kieruje pacjentkę do miejscowej położnej i to ona zajmuje się ciążą. Lekarz jest potrzebny tylko wówczas, gdy z ciążą dzieje się coś niedobrego i występują komplikacje.

Bez tabletek

Opieka medyczna stawia tutaj na naturalność i nie zaleca się branie przez pacjentkę tabletek ani suplementów. Polecany jest tylko kwas foliowy do dwunastego tygodnia ciąży. Zwykle USG wykonywane jest dwa razy – w dziewiątym lub dziesiątym i dwudziestym tygodniu ciąży.

Zgodnie z naturą

Kobiety w Holandii mogą jednak wybrać czy chcą rodzić w domu czy jednak w szpitalu. Jeśli kobieta zdecyduje się na poród w domu, otrzyma niezbędne środki potrzebne do takiego porodu. Z kolei jeśli kobieta będzie rodziła w szpitalu, położna postara się przeprowadzić wszystko w sposób naturalny. Zwykle położna szpitalna nie jest tą samą, która prowadzi ciążę.

Kraamhulp

Ciekawe jest też to, że młodą mamę otacza się w domu opieką pod nazwą kraamhulp. Zjawisko to polega na przychodzeniu do domu młodej mamy pielęgniarki pokazującej jak opiekować się dzieckiem. Taka pielęgniarka sprząta również dom, gotuje i pierze, a także decyduje o tym, jacy goście mogą odwiedzić młodą kobietę i dba o to, aby odwiedzający zbytnio nie przemęczali młodej mamy.

Bez znieczulenia

Co ciekawe, w Holandii standardem jest niepodawanie oksytocyny w czasie porodu albo nienacinanie krocza. Nie stosuje się tu także raczej znieczulenia zewnątrzoponowego. Można skorzystać z takiego znieczulenia tylko wówczas, gdy poród odbywa się w godzinach, gdy w szpitalu znajduje się anestezjolog. Ciekawe jest także to, że wypis ze szpitala otrzymuje się już po trzech godzinach od porodu. W porodzie uczestniczy również ojciec dziecka. Mało jest także porodów cesarskich. Jest to zupełnie inaczej niż na przykład w Turcji, gdzie odsetek porodów cesarskich jest bardzo duży. Jednak jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która mówi o tym, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 15%. Na całym świecie jednak coraz więcej kobiet decyduje się na poród cesarski, ponieważ uważają one taki poród za bardziej bezpieczny i mniej bolesny. Wielu lekarzy jednak współcześnie nie zaleca porodów cesarskich. Do krajów o najniższym odsetku porodów cesarskich należą kraje skandynawskie.

 

Dziękujemy za pomoc przychodni ginekologicznej w centrum Warszawy: www.medica2000.com.pl