Zaznacz stronę

Dbająca o zdrowie kobieta prowadzi zdrowy styl życia polegający nie tylko na jedzeniu codziennie warzyw i owoców czy unikaniu nikotyny, ale także na badaniach profilaktycznych i codziennych ćwiczeniach czy ruchu na świeżym powietrzu. Ale czy Polki wpisują się w ten schemat? Czy można o nich powiedzieć, że dbają o swoje zdrowie?

Im starsza, tym bardziej otyła

O typowej Polce można powiedzieć, że ma 165 cm wzrostu i 67 zł wagi. Ale już 30% z naszych rodaczek ma nadwagę. W dodatku z wiekiem Polkom zwykle przybywa tych kilogramów. Zazwyczaj dziewczyny w wieku od osiemnastego do trzydziestego roku życia dbają o linię i nie mają nadwagi, jednak po trzydziestym roku życia już to się zmienia. Typowa Matka Polka tłumaczy się tym, że utyła po urodzeniu dziecka. Po sześćdziesiątym roku życia prawidłowo waży tylko około 30% Polek! O statystycznej Polce wiemy też to, że chciałaby ona ważyć o pięć kilogramów mniej.

Polki nie wierzą w badania profilaktyczne

Raporty przeprowadzone przez instytuty medyczne i firmy (jak na przykład firma Lux Med) pokazują, że 30% Polek jest zdania, że jej stan zdrowia jest bardzo dobry. Więcej niż połowa Polek ocenia swoje zdrowie jako dobre. Co ciekawe, 10% naszych rodaczek charakteryzuje swoje zdrowie jako doskonałe. Jednak niemal połowa Polek uważa, że ich zdrowie jest przeciętne. Polki mówią też, że największy wpływ na ich zdrowie ma higiena, a zaraz potem odżywianie się. Zdajemy sobie także sprawę z tego, że wpływ na nasze zdrowie mają papierosy i alkohol oraz geny i sen. Co ciekawe, statystyczna Polka uważa, że regularnie przeprowadzane podstawowe badania profilaktyczne nie mają zbytniego wpływu na jej zdrowie. Polki także lekceważą ruch na świeżym powietrzu i inne ćwiczenia oraz nie wierzą także w prozdrowotną moc seksu.

Dwudziestolatka lubi sport

Trzeba jednak dodać, że poglądy na temat wpływu różnych czynników na zdrowie zależą od wieku kobiety. Na przykład dwudziestolatki z reguły wierzą w dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Z kolei trzydziestolatki mówią o tym, że ważne są geny. Natomiast sześćdziesięcioletnie Polki uważają, że ich zdrowie w dużym stopniu zależy od badań profilaktycznych. Panie w tym wieku podkreślają także znaczenie środowiska, w jakim przebywają.

Jakie leki kupuje Polka?

Co ciekawe, statystyczna Polka chętnie kupuje w aptece różnego rodzaju leki bez recepty. Na przykład leki od bólu głowy czy suplementy diety. Z kolei co trzecia nasza rodaczka bardzo chętnie kupuje w aptece także leki na receptę. I tutaj również wiele zależy od wieku, bo na przykład młode kobiety najchętniej kupują tabletki antykoncepcyjne, a sześćdziesięciolatki preparaty na nadciśnienie i cukrzycę czy inne choroby przewlekłe. Co ciekawe, Polki częściej niż Polacy kupują w aptece tabletki przeciwbólowe.