Zaznacz stronę

Pisząc powieść nie możemy zapominać o ważnych elementach konstrukcji fabuły. Ważne są takie elementy jak bohater, jego wygląd, cechy charakteru, zalety i wady, relacje z innymi bohaterami, a także miejsce akcji, czas akcji i motywy zastosowane w książce. Należy też zwrócić uwagę na to, aby nie przesadzić z ilością zastosowanych w książce wątków, a jeśli mamy zbyt dużo pomysłów, to warto wybrać kilka najbardziej interesujących pomysłów na wątki i wyeliminować inne. Trzeba przemyśleć też narrację, a przede wszystkim zastanowić się nad pomysłem na książkę. Pomysł powinien być oryginalny, a tę oryginalność najlepiej jest znaleźć w swoim sercu. Co jeszcze warto wiedzieć o pisaniu książek?

Katarzyna Bonda, autorka książki pt. Maszyna do pisania, radzi, aby zabierając się za pisanie książki, dużo czytać, a książki, które warto sobie przyswoić, podaje w liście lektur na końcu swojej książki. Słynna pisarka zaleca, aby sięgać po lektury szczególnie wówczas kiedy brakuje nam weny twórczej. Zdaniem Katarzyny Bondy, dobra książka jest receptą na wszelką blokadę twórczą. Ale nie każda książka jest sposobem na wenę i dobrą formę. Pisarka ostrzega przed źle napisanymi książkami. Zdaniem artystki źle napisane powieści wpływają na poziom twórczy pisarza. Autorka radzi też, że kiedy pisarz ma wenę to powinien raczej chwycić za pióro niż za książkę, bo wenę trzeba wykorzystać do syta.

Za jakie książki warto chwycić, według słynnej pisarki? Są to takie książki jak… Biblia, a także Anna Karenina Lwa Tołstoja, Alchemia słowa Jana Parandowskiego, Ciężarna dziewica Mariona Woodmana, Doskonalenie dobrego scenariusza Linda Segera, Bohater o tysiącu twarzy Josepha Cambella, Etnologa w Mieście Grzechu Mariusza Czubaja, Lolita Vladimira Nabokovo. Pisarz powinien też sięgnąć po lekturę pt. Jak napisać świetną powieść Alberta Zuckermana. Świetną pozycją według słynnej autorki kryminałów jest również Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa. Ponadto lekturą pisarza powinny stać się takie książki jak Poetyka mitu Eleazara Mieletinskiego i Rzeka tajemnic Dennisa Lehane. Antropolodzy kulturowi zgodziliby się również z pisarką, że świetną lekturą dla pisarzy jest także Sacrum, mit, historia słynnego religioznawcy Mircea Eliade. Warto też dodać, że czytanie książek wpływa też bardzo dobrze na rozwój empatii, która jest istotna w trakcie pisania oraz świetnie relaksuje, który to relaks, jak przyznają psycholodzy, dobrze regeneruje, wręcz resetuje mózg, co również jest weno-twórcze.