Zaznacz stronę

Można stwierdzić, że uzależnienie od alkoholu przede wszystkim od wieków wiązano z mężczyznami. Jednak z roku na rok widać w statystykach, że przybywa także pijących kobiet. Dlaczego kobiety sięgają po alkohol? Czy kobiety szukają pomocy w tym problemie, czy alkoholizm kobiet będzie różnić się od uzależnienia u mężczyzn? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z tego typu uzależnieniem oraz najważniejszymi aspektami, które decydują o jego charakterystyce.

Uzależnienie od alkoholu w przypadku kobiet?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że kobiety coraz częściej piją w ukryciu i dużo bardziej się tego wstydzą. Wbrew pozorom to właśnie kobietom trudniej zrozumieć, że maja problem z uzależnieniem a co za tym idzie w większości przypadków terapia u kobiet trwa znacznie dłużej niż w przypadku mężczyzn. Kobiety uzależnione od alkoholu najczęściej będą miały również poważniejsze konsekwencje zdrowotne z tym związane.

Rosnący problem uzależnień

Warto zauważyć, że rośnie problem uzależnienia u kobiet. Zauważyć to można między innymi na oddziałach odwykowych. Kiedyś zdarzały się dwie czy trzy panie w grupie. Obecnie okazuje się, że coraz częściej jest odwrotnie. Kobiety coraz częściej pojawiają się na terapii niż mężczyźni, ale również coraz więcej kobiet pije. Problem ten narasta, co jest wynikiem źle rozumianego równouprawnienia. Prawa oraz obowiązki w ostatnich latach można powiedzieć, że się wymieszały i panie będą chciały dorównać mężczyznom w wielu różnych aspektach. Jak się okazuje coraz częściej chcą również dorównać mężczyznom w piciu. Spożywają duże ilości wina, piwa, ale wiele kobiet coraz chętniej sięga także po mocne alkohole. Nie ma już zaskoczenia, gdy na ulicy spotka się kobiet z piwem czy w pubie grupę siedzących przy alkoholu pań. Problem uzależnień istotnie wzrasta, a emancypacja rzeczywiście staje się poważnym problemem.

Kobiety piją samodzielnie

Istotnie zmienił się między innymi nasz styl bycia. Kiedyś panie wypijały od czasu do czasu naleweczkę, istniało przekonanie, że pije się wyłącznie okazjonalnie i w dużym towarzystwie. Teraz to wygląda już zupełnie inaczej, wychodzi się na lunch i zamawia wino. Wiele kobiet po powrocie do domu sięga po kolejną lampkę dla uspokojenia, potem dla relaksu kolejna przy wieczornym filmie i tak alkohol delikatnie wkracza w życie kobiety. W taki sposób, szybko, łatwo przyswaja się różne mody. Kobiety coraz częściej regularnie piją we własnym gronie, takie zjawisko, które kiedyś było bliskie mężczyznom jest w ostatnim czasie nagminne.

Jak zauważyć rodzące się uzależnienie?

Kluczowa sprawa, na którą koniecznie trzeba zwracać uwagę to obserwowanie własnego picia. Gdy już nie będziemy liczyć procentów i nie wiemy ile w ciągu dnia spożywamy alkoholu to moment niebezpieczny. Wiele osób nie wie, że wystarczy wypić 6 piw, by spożyć tyle alkoholu co w przypadku wypicia pół litra wódki. Do tego trzeba również brać pod uwagę to jak często sięga się po alkohol. Pół butelki wina może wydawać się niewinne, ale jeśli będzie spożywane codziennie to może wpływać na rodzące się uzależnienie. Gdy do czegoś będziemy się przyzwyczajać to potem okazuje się, że zaczyna nam tego brakować. Warto także pamiętać, że na początku tolerancja na alkohol będzie rosła. Uzależnienie u kobiet może się rodzić również w związku z pracą układu hormonalnego. Wszelkie huśtawki emocjonalne, które dotyczą kobiety sprawić mogą, że będzie się poszukiwać ulgi w alkoholu. Jak kobieta zauważy, ze w ten sposób jej nastrój się poprawia to będzie coraz chętniej po kolejne trunki sięgać.

Problemy z leczeniem uzależnienia

W przypadku kobiet dość często można zauważyć problemy w zakresie skutecznego leczenia. Kobiety są bardziej zamknięte na terapię i tym samym trudniej będzie do nich docierać. To wszystko sprawia, że przeprowadzenie udanej terapii nie będzie prostym zadaniem. Konieczne będą więc duże umiejętności w przypadku terapeutów, by byli w stanie skutecznie docierać do kobiet. Leczenie może być trudniejsze również dlatego, że kobieta uzależniona będzie w społeczeństwie traktowana znacznie gorzej niż mężczyzna. Dlatego też warto rozważyć leczenie w specjalistycznym ośrodku leczenia terapii uzależnień kobiet.